Cinegy Daniel2 czyli turbodoładowanie do Premiere

Dzisiaj bardzo szybki poradnik dla wszystkich, którzy do montowania filmów używają programu Adobe Premiere pod Windows i przy okazji posiadają odpowiednią kartę graficzną od Nvidia.
Dzięki niemu dowiecie się jak w prosty i co najważniejsze darmowy sposób znacznie przyspieszyć renderowanie waszych filmów (tak mniej więcej 4x szybciej niż zwykle).

Adobe w swoim module (programie/pluginie, no jak to tam zwał) renderującym nie wyciska wszystkiego z karty graficznej, używając jej o ile mi wiadomo maksymalnie w okolicy 40% mocy. Resztę liczy procesor. Jak się okazuje odpowiednio napisany plugin renderujący, zmusza kartę graficzną do przejęcia całego procesu renderowania i wykorzystuje ją praktycznie w 100%.
Przeszukując internet, znalazłem dwa takie programy, jednym z nich jest Voukoder, a drugim Cinegy Daniel2. W tym poradniku zajmę się opisem tego drugiego rozwiązania, bo daje ono lepsze efekty, czyli szybszy rendering zmontowanego filmu.

Daniel2

Przede wszystkim musimy ściągnąć, zainstalować oraz zarejestrować nasz plugin. W tym celu odwiedzamy stronę Cynegy Daniel2 i w sekcji download ściągamy nasz plugin (Cinegy Daniel2 Adobe CC 2019 Accelerator Plugin for Windows). Aby tego dokonać musimy się zarejestrować na stronie producenta pluginu, podając nasz email, na który przy okazji zostanie wysłany klucz/licencja potrzebna do aktywacji programu.
Instalujemy i aktywujemy nasz plugin, a następnie aby go użyć w oknie Export Settings wybieramy Format Cinegy H.264. Następnie ustawiamy odpowiednie parametry takie jak np. bitrate i to w zasadzie tyle. Pozostaje już tylko wyrenderować nasz film za pomocą pluginy Cinegy Daniel 2, klikając na przycisk Export.

Cinegy

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej karty graficznej to i tak możemy używać pluginu Daniel2, bo według zapewnień producenta jest on i tak szybszy od tego co oferuje standardowy renderer H.264 dostępny w Adobe Premiere (choć przyznam, że osobiście tego nie sprawdzałem)

Jeśli chodzi o samą jakość renderowanego materiału, to po kilku testach można uznać, że ustawiając bitrate na poziomie ok 50 Mb/s efekt jest tak samo dobry jak przy klasycznym rendererze, poniżej tej wartości obraz jest troszkę gorszej jakości, jednak bez przesady.

Zdecydowanie polecam to rozwiązanie zwłaszcza przy renderingu filmów 4K, bo wtedy widać wyraźne przyspieszenie w stosunku do klasycznego renderera. Choć w FHD też wszystko dostaje solidnego kopa 🙂

Poniżej porównanie jakie zrobiłem podczas swoich testów. Plik źródłowy trwający 2min, został nagrany w 4K w 25 klatkach, następnie został poddany obróbce kolorystycznej (WB, kontrast, nasycenie, redukcja prześwietleń oraz dodanie lekkiej winiety).
Klasyczny moduł renderujący potrzebował na wyeksportowanie filmu 4 minut i 4 sekund. Plugin Cinegy Daniel2 poradził sobie z tym zadaniem w 1 minutę i 14 sekund.
Konfig, na którym przeprowadziłem próbę to Ryzen 5 1600x, 32GB RAM 2733Mhz i Geforce 1070 8GB.

stoper